ABLIC Inc. S-1122B36MC-L8VTFG
Part No.:
S-1122B36MC-L8VTFG
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuS-1122B36MC-L8VTFG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1122
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.26V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
80dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)