ABLIC Inc. S-1131B15UA-N4ATFG
Part No.:
S-1131B15UA-N4ATFG
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuS-1131B15UA-N4ATFG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT89-3
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1131
Package/Case:
TO-243AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.05V @ 100mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
65 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)