ABLIC Inc. S-1131B55UA-N5OTFG
Part No.:
S-1131B55UA-N5OTFG
Package:
TO-243AA
Datasheet:
AnpuS-1131B55UA-N5OTFG.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.5V 300MA SOT89-3
Package/Case:
TO-243AA
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.28V @ 100mA
Current - Output:
300mA
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)