ABLIC Inc. S-1133B26-I8T1U
Part No.:
S-1133B26-I8T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AnpuS-1133B26-I8T1U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.6V 300MA SNT8A
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1133
Package/Case:
8-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 100mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
90 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)