ABLIC Inc. S-1142B25I-E6T1U
Part No.:
S-1142B25I-E6T1U
Package:
6-SOIC Variation (0.154", 3.90mm Width), 4 Leads + 2 Fins
Datasheet:
AnpuS-1142B25I-E6T1U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA 6HSOP
Series:
S-1142A/B
Package/Case:
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
50V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.92V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Supply (Max):
9 µA
PSRR:
45dB (100Hz)
Protection Features:
Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)