ABLIC Inc. S-1167B16-M5T1G
Part No.:
S-1167B16-M5T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuS-1167B16-M5T1G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.6V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Not For New Designs
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.58V @ 100mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)