ABLIC Inc. S-1167B34-I6T2U
Part No.:
S-1167B34-I6T2U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
6-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AnpuS-1167B34-I6T2U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.4V 150MA SNT6A
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1167
Package/Case:
6-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.4V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.21V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
900 nA
Current - Supply (Max):
16 µA
PSRR:
65dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)