ABLIC Inc. S-1172B11-U5T1U
Part No.:
S-1172B11-U5T1U
Package:
SOT-89-5/6
Description:
IC REG LINEAR 1.1V 1A SOT89-5
Series:
S-1172
Package/Case:
SOT-89-5/6
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.48V @ 300mA
Current - Output:
1A
Current - Supply (Max):
110 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Protection Features:
Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)