ABLIC Inc. S-1312D18-A4T1U3
Part No.:
S-1312D18-A4T1U3
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Datasheet:
AnpuS-1312D18-A4T1U3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 150MA HSNT4-A
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-1312
Package/Case:
4-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.43V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
30 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)