ABLIC Inc. S-1335J25-M5T1U3
Part No.:
S-1335J25-M5T1U3
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuS-1335J25-M5T1U3.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Series:
S-1335
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.117V @ 100mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
54 µA
PSRR:
80dB ~ 70dB (1kHz ~ 10KHz)
Protection Features:
Overcurrent, Soft-Start
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)