ABLIC Inc. S-19218B50A-V5T2U7
Part No.:
S-19218B50A-V5T2U7
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-252-5, DPAK (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
AnpuS-19218B50A-V5T2U7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.0V TO-252-5S(A)
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-19218
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 200mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
50 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)