ABLIC Inc. S-19222B50A-U5T1U7
Part No.:
S-19222B50A-U5T1U7
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuS-19222B50A-U5T1U7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.0V
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-19222xxxA
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
36V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.9V @ 200mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
40 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
75dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)