ABLIC Inc. S-19255A27A-M5T1U4
Part No.:
S-19255A27A-M5T1U4
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuS-19255A27A-M5T1U4.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 300MA SOT-23-
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-19255
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.16V @ 200mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
89 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)