ABLIC Inc. S-812C43AY-Z2-U
Part No.:
S-812C43AY-Z2-U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Datasheet:
AnpuS-812C43AY-Z2-U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 4.3V 65MA TO92-3
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-812C
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.3V @ 10mA
Current - Output:
65mA
Current - Quiescent (Iq):
500 nA
Current - Supply (Max):
2.1 µA
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)