ABLIC Inc. S-812C53BMC-C5HT2U
Part No.:
S-812C53BMC-C5HT2U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuS-812C53BMC-C5HT2U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.3V 75MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.25V @ 10mA
Current - Output:
75mA
Current - Supply (Max):
2.5 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)