ABLIC Inc. S-812C56BUC-C5KT2U
Part No.:
S-812C56BUC-C5KT2U
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuS-812C56BUC-C5KT2U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.6V 75MA SOT89-5
Package/Case:
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.6V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 100mA
Current - Output:
75mA
Current - Supply (Max):
2.5 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)