ABLIC Inc. S-814A38AUC-BDCT2G
Part No.:
S-814A38AUC-BDCT2G
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
AnpuS-814A38AUC-BDCT2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.8V 110MA SOT89-5
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-814
Package/Case:
SOT-89-5/6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 60mA
Current - Output:
110mA
Current - Quiescent (Iq):
500 nA
Current - Supply (Max):
40 µA
PSRR:
45dB (100Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)