ABLIC Inc. S-814A58AUC-BDWT2G
Part No.:
S-814A58AUC-BDWT2G
Datasheet:
AnpuS-814A58AUC-BDWT2G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.8V 180MA SOT89-5
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 60mA
Current - Output:
180mA
PSRR:
45dB (100Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)