ABLIC Inc. S-817A27ANB-CUQT2U
Part No.:
S-817A27ANB-CUQT2U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
AnpuS-817A27ANB-CUQT2U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.7V 35MA SC82AB
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-817
Package/Case:
SC-82A, SOT-343
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.7V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 10mA
Current - Output:
35mA
Current - Quiescent (Iq):
2.5 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)