ABLIC Inc. S-85S1PD21-I8T1U
Part No.:
S-85S1PD21-I8T1U
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AnpuS-85S1PD21-I8T1U.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.1V 200MA SNT-8A
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-85S1PD
Package/Case:
8-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.2V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.1V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
200mA
Frequency - Switching:
1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)