ABLIC Inc. S-L2980A15PN-TF-G
Part No.:
S-L2980A15PN-TF-G
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
5-SMD, Flat Leads
Datasheet:
AnpuS-L2980A15PN-TF-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5SON
Manufacturer:
ABLIC Inc.
Series:
S-L2980
Package/Case:
5-SMD, Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.33V @ 50mA
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1 µA
Current - Supply (Max):
140 µA
PSRR:
70dB (1kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)