ABLIC Inc. S-L2980A29PN-TF-G
Part No.:
S-L2980A29PN-TF-G
Datasheet:
AnpuS-L2980A29PN-TF-G.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 5SON
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.9V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.2V @ 50mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
70dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)