ABLIC Inc. S-L2980A58MC-TF-U
Part No.:
S-L2980A58MC-TF-U
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
AnpuS-L2980A58MC-TF-U.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5.8V 150MA SOT23-5
Package/Case:
SC-74A, SOT-753
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
10V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.14V @ 50mA
Current - Output:
150mA
PSRR:
60dB (1kHz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)