Analog Devices Inc. ADM7150ARDZ-2.8
Part No.:
ADM7150ARDZ-2.8
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuADM7150ARDZ-2.8.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 800MA 8SOIC
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
800mA
Current - Quiescent (Iq):
7 mA
Current - Supply (Max):
12 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C