Analog Devices Inc. ADP160AUJZ-1.5-R7
Part No.:
ADP160AUJZ-1.5-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
AnpuADP160AUJZ-1.5-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA TSOT5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
1.25 µA
Current - Supply (Max):
65 µA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C