Analog Devices Inc. ADP1715ARMZ-0.85R7
Part No.:
ADP1715ARMZ-0.85R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1715ARMZ-0.85R7.pdf
Description:
IC REG LDO 0.85V 0.5A 8MSOP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
0.85V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.4V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
650 µA
PSRR:
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)