Analog Devices Inc. ADP1716ARMZ-2.5-R7
Part No.:
ADP1716ARMZ-2.5-R7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuADP1716ARMZ-2.5-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.5V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
650 µA
PSRR:
Control Features:
Enable, Tracking
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)