Analog Devices Inc. ADP1762ACPZ-1.5-R7
Part No.:
ADP1762ACPZ-1.5-R7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AnpuADP1762ACPZ-1.5-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 2A 16LFCSP
Package/Case:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Input (Max):
1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.095V @ 2A
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
63dB ~ 34dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:
Current Limit, Thermal Overload
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)