Analog Devices Inc. ADP1763WACPZ-1.5-R7
Part No.:
ADP1763WACPZ-1.5-R7
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AnpuADP1763WACPZ-1.5-R7.pdf
Description:
3ALOWVIN, VERYLOW DO LOW NOISE,H
Package/Case:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Product Status:
Active
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.145V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
16 mA
PSRR:
Control Features:
Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)