Analog Devices Inc. ADP2108ACBZ-1.1-R7
Part No.:
ADP2108ACBZ-1.1-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
5-WFBGA, WLCSP
Datasheet:
AnpuADP2108ACBZ-1.1-R7.pdf
Description:
IC REG BUCK 1.1V 600MA 5WLCSP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
5-WFBGA, WLCSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.1V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
600mA
Frequency - Switching:
3MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)