Analog Devices Inc. ADP2370ACPZ-2.5-R7
Part No.:
ADP2370ACPZ-2.5-R7
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AnpuADP2370ACPZ-2.5-R7.pdf
Description:
IC REG BUCK 2.5V 800MA 8LFCSP
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3.2V
Voltage - Input (Max):
15V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
800mA
Frequency - Switching:
600kHz ~ 1.2MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)