Analog Devices Inc. ADP2504ACPZ-4.2-R7
Part No.:
ADP2504ACPZ-4.2-R7
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AnpuADP2504ACPZ-4.2-R7.pdf
Description:
IC REG BUCK BST 4.2V 1A 10LFCSP
Package/Case:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Function:
Step-Up/Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck-Boost
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
2.3V
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.2V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1A
Frequency - Switching:
2.5MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)