Analog Devices Inc. ADP3300ARTZ-3.2-R7
Part No.:
ADP3300ARTZ-3.2-R7
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
AnpuADP3300ARTZ-3.2-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.2V 50MA SOT23-6
Series:
anyCAP®
Package/Case:
SOT-23-6
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.17V @ 50mA
Current - Output:
50mA
Current - Quiescent (Iq):
300 µA
Current - Supply (Max):
1.7 mA
PSRR:
Control Features:
Error Flag, Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)