Analog Devices Inc. ADP3333ARMZ-2.77R7
Part No.:
ADP3333ARMZ-2.77R7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
AnpuADP3333ARMZ-2.77R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.77V 300MA 8MSOP
Series:
anyCAP®
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Input (Max):
12V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.77V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.23V @ 300mA
Current - Output:
300mA
Current - Quiescent (Iq):
100 µA
Current - Supply (Max):
5.5 mA
PSRR:
Control Features:
Shutdown
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)