Analog Devices Inc. ADP7158ACPZ-2.8-R7
Part No.:
ADP7158ACPZ-2.8-R7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AnpuADP7158ACPZ-2.8-R7.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 2A 10LFCSP
Package/Case:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Current - Output:
2A
Current - Quiescent (Iq):
8 mA
Current - Supply (Max):
14 mA
PSRR:
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C