Analog Devices Inc. LT1585CM-3.38#PBF
Part No.:
LT1585CM-3.38#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
AnpuLT1585CM-3.38#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.38V 4.6A D2PAK-3
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
7V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.38V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
1.4V @ 4A
Current - Output:
4.6A
Current - Quiescent (Iq):
Current - Supply (Max):
PSRR:
Control Features:
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK-3
1. How to order LT1585CM-3.38#PBF on Anpu?
3. Are the LT1585CM-3.38#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1585CM-3.38#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 7V 7V 7V 7V 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 1.25V 3.3V 1.5V 3.45V
Voltage - Output (Max) - 5.5V - - -
Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 4.6A 1.4V @ 4.6A 1.4V @ 4.6A 1.4V @ 4.6A 1.4V @ 4A
Current - Output 4.6A 4.6A 4.6A 4.6A 4.6A
Current - Quiescent (Iq) - 10 mA - - -
PSRR - - - 72dB (120Hz) -
Control Features - - - - -
Operating Temperature 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C 0°C ~ 125°C