Analog Devices Inc. LT1764AET-3.3#06PBF
Part No.:
LT1764AET-3.3#06PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1764AET-3.3#06PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.66V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-5 Flow 6
1. How to order LT1764AET-3.3#06PBF on Anpu?
3. Are the LT1764AET-3.3#06PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764AET-3.3#06PBF?
Image LT1764AET#PBF LT1764AET-3.3#PBF LT1764AET#30PBF LT1764AET#06PBF LT1764AET-1.5#PBF
Part Number LT1764AET#PBF LT1764AET-3.3#PBF LT1764AET#30PBF LT1764AET#06PBF LT1764AET-1.5#PBF
Series - - - - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 Formed Leads TO-220-5 TO-220-5
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Adjustable Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 3.3V 1.21V 1.21V 1.5V
Voltage - Output (Max) 20V - 20V 20V -
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)