Analog Devices Inc. LT1764EFE-1.8#PBF
Part No.:
LT1764EFE-1.8#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT1764EFE-1.8#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 3A 16TSSOP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.45V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C