Analog Devices Inc. LT1764EQ-1.5#PBF
Part No.:
LT1764EQ-1.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLT1764EQ-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 3A 5DDPAK
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.66V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
DDPAK-5
1. How to order LT1764EQ-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1764EQ-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764EQ-1.5#PBF?
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Adjustable Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 1.21V 3.3V 2.5V 3.3V
Voltage - Output (Max) 20V 20V - - -
Voltage Dropout (Max) 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A 0.66V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)