Analog Devices Inc. LT1764ET-2.5#PBF
Part No.:
LT1764ET-2.5#PBF
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1764ET-2.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO220-5
Package/Case:
TO-220-5
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.66V @ 3A
Current - Output:
3A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
200 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order LT1764ET-2.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1764ET-2.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1764ET-2.5#PBF?
Image LT1764ET#30PBF LT1764ET-3.3#PBF LT1764ET#31PBF LT1764ET-1.8#PBF LT1764ET-2.5#06PBF
Part Number LT1764ET#30PBF LT1764ET-3.3#PBF LT1764ET#31PBF LT1764ET-1.8#PBF LT1764ET-2.5#06PBF
Series - - - - -
Package/Case TO-220-5 Formed Leads TO-220-5 TO-220-5 Formed Leads TO-220-5 TO-220-5
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 3.3V 1.21V 1.8V 2.5V
Voltage - Output (Max) 20V - 20V - -
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 3A 0.66V @ 3A 0.45V @ 3A 0.66V @ 3A 0.45V @ 3A
Current - Output 3A 3A 3A 3A 3A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)