Analog Devices Inc. LT1767EMS8E-1.8#PBF
Part No.:
LT1767EMS8E-1.8#PBF
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT1767EMS8E-1.8#PBF.pdf
Description:
IC REG BCK SEPIC 1.8V 1.5A 8MSOP
Package/Case:
Active
Function:
Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Buck, SEPIC
Output Type:
Fixed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
3V
Voltage - Input (Max):
25V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
1.5A
Frequency - Switching:
1.25MHz
Synchronous Rectifier:
No
Operating Temperature:
0°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package:
8-MSOP-EP
1. How to order LT1767EMS8E-1.8#PBF on Anpu?
3. Are the LT1767EMS8E-1.8#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1767EMS8E-1.8#PBF?
Series - - - - -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tape & Reel (TR) Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Function Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down Step-Down
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Topology Buck, SEPIC Buck, SEPIC Buck, SEPIC Buck, SEPIC Buck, SEPIC
Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Adjustable
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 3V 3V 3V 3V 3V
Voltage - Input (Max) 25V 25V 25V 25V 25V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 5V 5V 1.2V
Voltage - Output (Max) - - - - 22.5V
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Frequency - Switching 1.25MHz 1.25MHz 1.25MHz 1.25MHz 1.25MHz