Analog Devices Inc. LT1963AEQ-1.5#PBF
Part No.:
LT1963AEQ-1.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
AnpuLT1963AEQ-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 5DDPAK
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DDPAK-5
1. How to order LT1963AEQ-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1963AEQ-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963AEQ-1.5#PBF?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Series - - - - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 3.3V 1.21V 3.3V 2.5V
Voltage - Output (Max) 20V - 20V - -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C