Analog Devices Inc. LT1963AET-1.5#PBF
Part No.:
LT1963AET-1.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1963AET-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO220-5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C