Analog Devices Inc. LT1963AET-2.5#06PBF
Part No.:
LT1963AET-2.5#06PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT1963AET-2.5#06PBF.pdf
Description:
IC REG LIN 2.5V 1.5A TO220-5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220-5 Flow 6
1. How to order LT1963AET-2.5#06PBF on Anpu?
3. Are the LT1963AET-2.5#06PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963AET-2.5#06PBF?
Image LT1963AET#PBF LT1963AET-3.3#PBF LT1963AET#06PBF LT1963AET-2.5#PBF LT1963AET-1.8#06PBF
Part Number LT1963AET#PBF LT1963AET-3.3#PBF LT1963AET#06PBF LT1963AET-2.5#PBF LT1963AET-1.8#06PBF
Series - - - - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 3.3V 1.21V 2.5V 1.8V
Voltage - Output (Max) 20V - 20V - -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C