Analog Devices Inc. LT1963ET-1.8#PBF
Part No.:
LT1963ET-1.8#PBF
Datasheet:
AnpuLT1963ET-1.8#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.55V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
1.5 mA
Current - Supply (Max):
120 mA
PSRR:
63dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
1. How to order LT1963ET-1.8#PBF on Anpu?
3. Are the LT1963ET-1.8#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1963ET-1.8#PBF?
Image LT1963ET#PBF LT1963ET-3.3#PBF LT1963ET#06PBF LT1963ET#31PBF LT1963ET#30PBF
Part Number LT1963ET#PBF LT1963ET-3.3#PBF LT1963ET#06PBF LT1963ET#31PBF LT1963ET#30PBF
Series - - - - -
Package/Case TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 TO-220-5 Formed Leads TO-220-5 Formed Leads
Output Type Adjustable Fixed Adjustable Adjustable Adjustable
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.21V 3.3V 1.21V 1.21V 1.21V
Voltage - Output (Max) 20V - 20V 20V 20V
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A 0.55V @ 1.5A
Current - Output 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A 1.5A
Current - Quiescent (Iq) 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA 1.5 mA
Current - Supply (Max) 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA 120 mA
PSRR 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz) 63dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C