Analog Devices Inc. LT1965IQ-1.5#PBF
Part No.:
LT1965IQ-1.5#PBF
Datasheet:
AnpuLT1965IQ-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 1.1A 5DDPAK
Voltage - Input (Max):
20V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.49V @ 1.1A
Current - Output:
1.1A
Current - Quiescent (Iq):
1.1 mA
Current - Supply (Max):
40 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
DDPAK-5
1. How to order LT1965IQ-1.5#PBF on Anpu?
3. Are the LT1965IQ-1.5#PBF price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LT1965IQ-1.5#PBF?
Series - - - - -
Packaging Tube Tube Tube Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 3.3V 2.5V 1.2V 3.3V
Voltage - Output (Max) 19.5V - - 19.5V -
Voltage Dropout (Max) 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A 0.49V @ 1.1A
Current - Output 1.1A 1.1A 1.1A 1.1A 1.1A
Current - Quiescent (Iq) 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA 1.1 mA
Current - Supply (Max) 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA 40 mA
PSRR 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz) 75dB (120Hz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C