Analog Devices Inc. LT3015ET-15#PBF
Part No.:
LT3015ET-15#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
TO-220-5
Datasheet:
AnpuLT3015ET-15#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR -15V 1.5A TO220-5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
TO-220-5
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Negative
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
-30V
Voltage - Output (Min/Fixed):
-15V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.68V @ 1.5A
Current - Output:
1.5A
Current - Quiescent (Iq):
2.4 mA
Current - Supply (Max):
70 mA
PSRR:
50dB (120Hz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C