Analog Devices Inc. LT3060IDC-1.8#TRMPBF
Part No.:
LT3060IDC-1.8#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT3060IDC-1.8#TRMPBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8DFN
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
8-WFDFN Exposed Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
4 mA
PSRR:
75dB (120Hz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C