Analog Devices Inc. LT3060MPTS8-1.2#TRMPBF
Part No.:
LT3060MPTS8-1.2#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Datasheet:
AnpuLT3060MPTS8-1.2#TRMPBF.pdf
Description:
IC REG LIN 1.2V 100MA TSOT23-8
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.2V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 100mA
Current - Output:
100mA
Current - Quiescent (Iq):
80 µA
Current - Supply (Max):
4 mA
PSRR:
79dB (120Hz)
Control Features:
Enable, Soft Start
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C