Analog Devices Inc. LT3065IMSE-1.5#PBF
Part No.:
LT3065IMSE-1.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
AnpuLT3065IMSE-1.5#PBF.pdf
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA 12MSOP
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
45V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.51V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
110 µA
Current - Supply (Max):
25 mA
PSRR:
78dB (120Hz)
Control Features:
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C